Są podobne do siebie. Często się z nimi stykamy w obliczu wyzwań, które stawiane są przed nami często niespodziewanie. Czasem podejmujemy działanie pod wpływem silnych emocji.
Co zaś łączy się z nieodwracalnymi decyzjami.
Wydają się one nam wtedy nie do przejścia, z czasem jednak nabieramy dystansu.
Uświadamiamy sobie,że strach ma różne oblicza te lepsze i gorsze, dwie strony medalu.
Tylko czy strach może motywować nas do działania, walki o największe pragnienia, lepszych siebie? Może być sojusznikiem, "przyjacielem", prowodyrem zmian osobowości?
Odpowiedź brzmi: Tak! Może!
Strach to jedna z emocji, która łączy się często z ciekawością, lubimy doświadczać, próbować
po to by udowodnić coś sobie czasem też komuś.
Historia Heather z powieści Lauren Oliver znanej pod tytułem ,,Panika" mówi nam o tym,że
w życiu stawiani jesteśmy przed wyzwaniami, które nie zawsze są łatwe do przejścia, jednak determinacja, odwaga , pragnienie i ciekawość mogą nam pomóc przejść trudności.
O książce
Autorka: Lauren OliverTytuł: ,,Panika" "Heather zamknęła oczy i wzięła
Tytuł oryginalny: ,,Panic" głęboki oddech.
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive Poczuła zapach paniki.
Tłumaczenie: Monika Bukowska zapach lata"
Rok wydania: 2016
Miejsce wydania: Kraków
Liczba stron: 357
Ocena: 9/10
O autorce
Lauren Oliver: Zadebiutowała powieścią ,,7 razy dziś", jest takżeautorką trylogii ,,Delirium" i nawiązującego do niej zbioru opowiadań, thrillerów młodzieżowych, książek dla dorosłych i dzieci. Jej powieści zostały przetłumaczone na ponad 30 języków
i wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów ,,New York Timesa"
Źródło: okładka książki
"Zawsze jest jakaś droga, którą można pójść, zawsze jest jakieś wyjście. I nie trzeba się bać".~,,Panika" Lauren Oliver~
Recenzja
Powieść pisana w formie pamiętnika, daty, które zastępują rozdziały umiejscawiają akcję powieści w czasie, akcja toczy się w wakacje zaraz po ukończeniu szkoły przez bohaterów.Narracja książki została podzielona pomiędzy bohaterów Heather i Dodge.
Wydawać by się mogła,że historia przez to nie jest spójna, jednak jest to mylne wrażenie.
Zmiana narratora utrzymuje powieść w ciekawym tonie, gdy ukazuję ją z pryzmatu dwóch osób.
Głównych bohaterów, pokazuje ich sposób myślenia, emocje, kłopoty i intencje, poznajemy ich życie przyszłość i przeszłość. Moim zdaniem to atut książki, nie łatwo napisać powieść z pryzmatu dwóch osób, by była ciekawa i wciągająca, zrównoważona.
Gra zwana paniką, co roku zbiera swoich sojuszników jak i przeciwników, każdego roku po zakończeniu roku szkolnego, absolwenci biorą udział w grze w której nagrodą jest duża suma pieniędzy, która może zmienić bieg życia, dać szansę na marzenia i zmiany.
Nikt z graczy nie wie kim są sędziowie, gdzie się znajdują, każdy może nim być, trzeba trzymać się na baczności by nie podpaść lub nie popełnić błędu, który może kosztować wypadnięciem z gry.
Ryzyko zwiększa się z każdym zadaniem, uczestnicy są informowani w tajemniczy sposób, by nie dowiedziała się o tym policja, która pragnie skończyć grę i uchronić ludzi przed złymi wydarzeniami. Każdy z uczestników musi uważać i przesunąć własne granice aby móc dojść do pojedynku. Kto będzie wygranym?
Nigdy nie wiemy wszystkiego o osobach, które są obok nas, często nie zdajemy sobie sprawy jakimi uczuciami darzymy własnych przyjaciół i czy są to na pewno te uczucia?
To przed nami kryją związki między ludzkie, przyjaźń może przerodzić się w dużo silniejsze uczucia miłość czy nienawiść, które z uczuć prowadzi serca bohaterów? Przekonajcie się sami!
"Wiedziała,że ten dzień, ta radość, nie będą trwały wiecznie. Wszystko przemija. I dlatego życie jest piękne."
"Odwaga polega na tym, by iść do przodu,choćby nie wiem co".
~Lauren Oliver ,,Panika"~ Possi
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).