"Prawdy i tajemnice" – Sylwia TrojanowskaAutorka: Sylwia Trojanowska
Tytuł: Prawdy i tajemnice 
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 356 (e-book)
Seria: Sekrety i kłamstwa
Tom: 2
Ocena na Lubimy czytać.pl: 8.2 
Ocena na NaKanapie. pl: 8
Moja ocena: 8/10
Data premiery: 27.02.2019 r.


Cześć, 
dziś chciałabym Wam opowiedzieć o pięknej książce, a w zasadzie o niezwykłej kontynuacji Sekretów i kłamstw Pani Sylwii Trojanowskiej. O pierwszym tomie pisałam w październiku 2018 roku. 

   Pierwszy tom urzekł mnie tym, że powieść obyczajowa nie musi być historią przyszłych małżonków, to może być historia rodziny – dziadka i wnuczki. 

Dziadka Ludwika, który przeżył wiele. Widział świat pełen grozy, śmierci i zła. Przez to, że doświadczył tego tak wiele, uważa się za złego człowieka. Mimo tego potrafi kochać. Jednak jest mu bardzo ciężko. Chce być rozumiany, ale wtedy musi wrócić do swojej przeszłości. Bez niej, jego wnuczka – Dusia, nie będzie mogła zrozumieć jego wnętrza a przez to charakteru. 

Trylogia Sekretów i kłamstw to piękna opowieść o życiu, o przeszłości i o sile jaką ma w sobie rodzina. 

Ludzi można ocenić tylko za to, co zrobili własnymi rękoma albo słowami.

     W drugiej części dzieje się bardzo dużo, Pani Sylwia zaskoczyła wieloma zwrotami akcji, na wiele rozstrzygnięć nie wpadłam. W historii Ludwika jest coraz więcej zaskakujących opowieści, nie raz czytając miałam ciarki na całym ciele. Czuć atmosferę dawnych czasów, możemy współodczuwać z bohaterami. Tajemnicze listy, zapiski dziadka i historie z tamtych czasów opowiedziane z perspektywy innego świadka. To wszystko pięknie zazębia akcję i jest ona bardzo płynna. Bardzo ciężko się przez to od niej oderwać. 
Przeszłość i teraźniejszość, a między nimi most, który uczy nas by doceniać to co teraz mamy. 


Przed Dusią trudne wybory. 
Wybór pomiędzy przebaczeniem, a miłością. To jedne z najtrudniejszych wyborów, przecież przebaczenie to jedna z form miłości, tylko jeśli naprawdę kochamy  potrafmy przebaczać.  
Dusia musi wyjść poza swoją strefę komfortu aby poznać dziadka i znaleźć własne miejsce. Czy po 18 latach można wrócić do normalności? Czy wspomnienia są wstanie pomóc zrozumieć drugiego człowieka?

Na te i wiele innych pytań odpowiada drugi tom Sekretów i kłamstw

Moim zdaniem po tę serię trzeba sięgnąć! Możemy odnaleźć w niej wiele pięknych refleksji na temat życia i spojrzeć na swoje z innej perspektywy, doceniając to, co mamy. A mamy bardzo wiele, wolny kraj i  prawo do życia. 
Weź nie pytaj, weź idź do księgarni, weź zapłać i weź czytaj aż się zakochasz w historii Dusi i jej dziadka Ludwika. 

Polecam! 
Possi 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).