Wszyscy jesteśmy wyjątkowi – "Cudowny chłopak" R.J Palacio

Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat. - Auggie.

źródło

Zaczynam w dość nietypowy sposób, inaczej nie potrafię. O niezwykłych książkach pisze się inaczej, niezwykle,  nieschematycznie. Tak  jest z Cudownym chłopakiem R.J Palacio. 
To historia, którą powinien przeczytać każdy, bez względu na wiek. Czasami zdarza się tak, że największą mądrość można wyciągnąć z książek, które są dedykowane najmłodszemu odbiorcy, czyli dziecku.  To jest właśnie jedna z tych powieści... . 
Od czasu gdy o książce było głośno, bardzo chciałam ją przeczytać. Moje marzenie się spełniło, dostałam ją od przyjaciółki.
źródło

Autor: R. J. Palacio
Tytuł: Cudowny chłopak
Tytuł oryginalny: Wonder
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Maria Olejniczak–Skarsgard
Gatunek: powieść młodzieżowa
Strony: 416
Data wydania: 17.01.18
Ocena: 10/10
Książka opowiada historię niezwykłego chłopaka, który każdego dnia musi mierzyć się z ciekawskimi spojrzeniami ludzi, którzy go nie znają, nie mają pojęcia o jego życiu, marzeniach. Tutaj bardzo wymowny jest napis, na okładce książki. Nie oceniaj ludzi po wyglądzie. Te słowa idealnie odzwierciedlają sens tej powieści. 
źródło

August, główny bohater powieści jest chłopcem, który urodził się z niezwykłą twarzą. Swoim zachowaniem i radosnym podejściem do życia, uczy innych dystansu do siebie, radości, cierpliwości i dobroci.  Inni bohaterowie nie ułatwiają mu życia, August cierpliwie znosi zachowania kolegów i koleżanek, pokazuje wielkie serce i miłość, którą przekazała mu rodzina. Jest bardzo odważny i w ten sposób stawia kroki w nowym środowisku – uczniów. Tak naprawdę  to większe wyzwanie przed uczniami i nauczycielami niż chłopcem. To oni muszą nauczyć się go akceptować jak równego sobie, a nie odmieńca.  To nie jedyny wniosek, który można z wyciągnąć z historii. Często mamy uprzedzenia, które nie pozwalają nam spojrzeć obiektywnie na innych, coś przysłania nam ten obraz. Warto czasem wyjść z siebie i stanąć obok, zobaczyć świat z innej perspektywy, od strony tej drugiej osoby. Jesteśmy różni i każdy z nas widzi świat z innej strony, musimy o tym pamiętać. Wtedy będzie nam łatwiej. 
kadr z filmu
źródło

Ciężko jest napisać coś więcej o Auguście i jego przygodach, nie chcę zabierać Wam przyjemności z lektury. 
W tym roku miał premierę film o tym samym tytule Cudowny chłopak
Zwiastun:
 


Bardzo polecam!
Possi

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).