Czy istnieje ludzki ideał? – recenzja "Idealna".

źródło

Autorka: Magda Stachula
Tytuł: Idealna
Wydawnictwo: Znak Literanova,
Gatunek: kryminał/romans 
Strony:384
Data wydania: 17.08.2016
Ocena: 6/10


 
"Gdy przekracza się pewne granice, łamie normy, które dotychczas wskazywały nam drogę, otwiera się nowy rozdział w życiu, zeszyt z czystymi kartkami, który będzie zapisywany nowymi historiami, ręką innego już człowieka”.
 
 
Bardzo długo zastanawiałam się nad tym, co powinnam napisać o Idealnej, i do tej pory do końca nie wiem jakie słowa idealnie oddadzą to co sądzę o tej powieści. 
Na okładce książki widnieje napis, który zapowiada książkę jako thriller. Niestety, nie mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić. W moim odczuciu powieść nie należy do tego gatunku, może być co najwyżej kryminałem z dodatkiem romansu.  [Wiem,że jak na sam początek recenzji, takie słowa są dość mocne. Nie chcę jednak nieścisłości, wolę od razu zaznaczyć, w którą stronę zmierza recenzja].
 
      Idealna opowiada historię Anity, która od dłuższego czasu nie wychodzi z domu, coraz bardziej zaczyna zamykać się w sobie, nie radzi sobie z problemami. Główna bohaterka czuje się zagubiona w swoim życiu i przytłoczona, emocje biorą górę. W domu zamiast uśmiechu gości złość, jej małżeństwo zaczyna się sypać. Jedynym światem, w jakim Anita czuje się bezpiecznie jest świat wirtualne-realny. Dlaczego? Bohaterka obserwuje ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. Dzięki temu zapomina o swoich problemach i skupia się na innych, wtedy czuje się wolna. To jej namiastka szczęścia, które utraciła... . Wciąż oczekując na dziecko, którego nie może mieć. 

Z przeszłością jest jak z pogoda - wszyscy o niej mówią, ale nikt nie ma na nią wpływu.

       Historia opowiadana jest z perspektywy kilku bohaterów, jednak narracja jest pierwszoosobowa. Dzięki temu zróżnicowaniu możemy zobaczyć, jak z różnych stron wygląda sytuacja głównej bohaterki. Jest też kilka wątków pobocznych, które w ciekawy sposób dopełniają całą fabułę. Dodają również nieprzewidywalności i tajemniczości. Przez co powieść jest interesująca i wciągająca, trudno jest odgadnąć co stanie się dalej. Za to duży plus dla autorki. 


Miło nam się rozmawiało, zapomniałam, jakie to przyjemne uczucie, kiedy komuś naprawdę zależy.

       Niestety, mam również złą wiadomość.
Książka trzyma niezły poziom i jest bardzo ciekawa. Niestety koniec jest bardzo słaby, rozczarował mnie. Nie będę więcej zdradzać, ponieważ nie chcę zabrać Wam przyjemności z lektury.

Uważam,że warto przeczytać książkę Pani Magdy, ponieważ  historia jest interesująca i wciągająca. Polecam osobom, które lubią kryminał, romanse lub jedno i drugie.


Dziękuję za możliwość przeczytania książki autorce bloga Miłość do czytania.
Książka bierze udział w Book tourze. 
Possi

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).