,,Zapach rumianku" - recenzja

źródło
Autorka: Krystyna Siesicka
Tytuł: ,,Zapach rumianku"
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Gatunek: Literatura dziecięca/młodzieżowa
Liczba stron: 135
Rok wydania: 1971
Ocena:7/10

"Żeby nie wiem jak człowiek był twardy, to z każdego uczucia coś w nim zostaje".

   Opowieść o 40-letnich przyjaciółkach Klarze i Zuzannie, które po latach spotykają się na wsi. Razem Zuzanną przyjeżdża jej córka Kasia. Obie bohaterki choć z różnych pokoleń przyglądają się swojemu życiu. Zuzanna rozważa swoje życiowe wybory, pracę, codzienność. Zaś jej córka wybiera swoją przyszłość i szuka swojego miejsca na świecie, swojej roli pośród wielu ludzi.   

Po książkę sięgnęłam dzięki mojej babci, która bardzo polecała mi humorystyczną historię, którą stworzyła autorka. Nie żałuję, historia przepełniona jest nie tylko humorem, zawiera również wiele ciekawych fragmentów, które pokazują jak skomplikowany jest wybór życiowej drogi.
W pierwszej części narracja ukazana jest ze strony matki Kasi.  Bohaterka przygląda się córce, jej zachowaniom, poznaje Kasię na nowo. Przyglądając się młodej kobiecie analizuje własne życie, wspomina swoje wcześniejsze doświadczenia i razem z Klarą wspomina szkolne czasy. Przyjaciółki razem odnajdują prawdę swoich doświadczeń.

"To nie sztuka patrzeć na siebie, kiedy coś już się stanie. Sztuka, to patrzeć na siebie w trakcie".

W drugiej części narratorem jest Rafał, syn miejscowego weterynarza. Kasia wpadła w oko chłopakowi, spędzają ze sobą dużo czasu. To właśnie Rafał opowiedział dziewczynie o wiejskim życiu, to on pokazał jej wiele.  Co bardzo zbliżyło bohaterów do siebie.
"Mogę mieć bałagan w szafie, ale w uczuciach lubię mieć porządek".

Historia jest dobrą propozycją dla nastolatek, jednak każdy bez względu na wiek powinien spróbować przeczytać jedną z książek Pani Krystyny Siesickiej. Lekkość pióra autorki przyciąga, książkę czyta się bardzo szybko. Jest lekka i wciąga, poza tym nie jest to gruba pozycja, zawiera niewiele ponad 100 stron. Idealna na jeden wieczór.

Na rynku wydawniczym jest wiele młodzieżówek, jednak żadna z najnowszych pozycji nie ma takiego niezwykłego klimatu jak ta. Bardzo polecam! Idealna na wakacje.  

                                                                                                                                                Possi

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).