Jeśli tam jesteś – Katy Loutzenhiser

Autorka: Katy Loutzenhiser
Tytuł: Jeśli tam jesteś 
Tytuł oryginalny: If You're Out There   
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska 
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 297
Wydanie: 2019
Ocena na Lubimy czytać.pl: 7.67 
Moja ocena: 9/10
Data premiery: 19.06.2019 r.
Zanim przeczytasz recenzję, pomyśl o swoim przyjacielu i przyjaciółce. Kiedy ostatni raz się widziałaś/widziałeś            z nimi. Nasze życie bez przyjaciół jest nudne, bez nich usychamy. O przyjaźń trzeba walczyć, bo jeśli się stanie i o niej zapomni to ona wygasa, zanika i staje się zwykłą relacją. Napisz do swojego przyjaciela i przyjaciółki, doceń ich, podziękuj za to, że są!


Proszę wywołaj uśmiech na ich twarzy :)!

 Pamiętaj, dobro wraca!        Zapytacie zapewne, po co taki wstęp.

Kiedy skończyłam czytać Jeśli tam jesteś pomyślałam o moich przyjaciółkach i o tym, co bym zrobiła gdyby ich zabrakło. Myślę, że próbowałabym zrozumieć co się dzieje, ale nie wiem, czy miałabym tyle odwagi, co Zan, żeby za wszelką cenę odnaleźć przyjaciółkę.

Czytając poznajemy Zan, która własnie na koniec wakacji musiała pożegnać się ze swoją najlepszą przyjaciółką, z którą spędziła wiele niezapomnianych chwil. Jej świat, stał się wybrakowany, jakiś inny, niezrozumiały. Zabrakło jej kogoś, kto słuchał tego, co mówi. Kogoś, kto wystarczyło, że był obok 
i uśmiech był na twarzy. Tak, to jest gdy mamy najlepszych przyjaciół obok. Możemy milczeć, wystarczy, że czujemy swoją obecność. Nie potrzeba nam czekolady i innych rozweselaczy. Wystarczy być dla kogoś. 


       Zan i Priya to dwie najlepsze przyjaciółki, które zawsze były nie rozłączne, wszystko robiły razem: wspólna praca, nauka, działanie poza szkołą. Nagle to wszystko przestaje istnieć, Priya przeprowadziła się do Kalifornii., od tego momentu nie ma z nią kontaktu. A Zan została sama ze swoim życiem, nie może znaleźć sobie miejsca.  Nawet jeśli próbuje to jest trudno. Wszystkie miejsca kojarzą jej się z przyjaciółką, wszędzie powracają do niej wspomnienia. 

Znajomi unikają rozmowy z dziewczyną o Prii, żeby nie rozdrapywać rany jaką bohaterka ma w sobie. 

Wielu by zrezygnowało, ale nie Zan. Przygląda się uważnie mediom społecznościowym, próbuje się dowiedzieć czemu jej przyjaciółka ją tak potraktowała, prowadzi coś w rodzaju śledztwa.
I...?

Warto wierzyć w przeczucia, które pojawiają się w naszych głowach. 
Zan dzięki swojemu uporowi znajduje Priye i rozwiązuje zagadkę. 

      Jeśli tam jesteś  Katy Loutzenhiser jest powieścią, która skierowana jest do młodzieży, porusza bardzo ważny temat jakim jest przyjaźń.   W naszych zwariowanych czasach trudno o dobrych przyjaciół, dlatego warto walczyć o tych, którzy są obok nas. 

Wydawnictwo IUVI nie raz zaskoczyło mnie wyborem tytułów, które wydają, ale powiem Wam, że nigdy się nie zawiodłam.  Pod piękną okładką i ciekawym tytułem skrywają się bardzo dobre młodzieżówki, które polecam i będę polecać dalej. 

I to jest właśnie jedna z tych powieści. 

      Książkę czyta się bardzo przyjemnie, autorka prowadzi akcję powieści w interesujący sposób, pokazuje przeżycia Zan, która jest narratorką. Główna bohaterka opowiada nam o przyjaźni jaka przez lata łączyła obie dziewczyny.  Przez co lepiej możemy odnaleźć się w uczuciach Zan. (Straciłam kiedyś przyjaciółkę i rozumiem ból, jaki towarzyszył narratorce).  Postaci Zan, Prii,  Logana są interesujące, dobrze opisane i przez to możemy "zobaczyć" bohaterów. 
W książce możemy znaleźć też ciekawe wstawki, które dobrze domykają fabułę i pozwalają nam widzieć sytuację z kilku stron. 


Kończąc, chciałabym powiedzieć Wam o małym minusie...

To zakończenie prosi się o drugi tom! 

Książka jest debiutem i to bardzo udanym! 

Jeśli chcecie poczytać o autorce to link do jej strony klik
Opinia na LubimyCzytać.pl 

A na koniec inna wersja okładki, moim zdaniem piękna jak i nasza.
Amerykańska wersja okładki
źródło 


   Za książkę dziękuję Wydawnictwu IUVI 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).