Recenzja ,,Kwiat Pustyni'' .

Przed chwilą skończyłam czytać  ,,Kwiat Pustyni" autorstwa Cathleen Miller.
Bohaterką książki jest Waris Dirie - była modelka, ambasadorka ONZ, walcząca przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych.
 Jest ona autorką książek:
  1.  ,,Córka nomadów",
  2.  ,,Przełamać tabu",
  3.  ,,List do  matki " 
W 2000r. założyła fundację, która działa na całym świecie, zajmując się uświadamianiem, ochroną zagrożonych dziewcząt i pomocą ofiarom okrutnego rytuału.
Źródło informacji : tył książki.

 Źródło    Waris Dirie urodziła się ok.1965r.  w Somalii, pochodzi z  muzułmańskiej rodziny, z plemienia nomadów. Uciekła z domu ponieważ nie chciała zgodzić się na małżeństwo z sześćdziesięciojednoletnim mężczyzną, którego przyprowadził jej ojciec jako kandydata do związku.
W ramach sprzeciwu przeciwko tradycji, wyboru męża przez rodziców.
 Waris ucieka w nocy, kiedy jej ojciec śpi. Dziewczyna żegna się z matką, nie zabierając ze sobą niczego, ucieka przed siebie w wielki nieznany dla niej świat.

Życie bohaterki zmienia się. Jest odważną młodą kobietą, która pragnie wolności.
Na początku swojej drogi, chce odnaleźć bliskich więc wędruje do Mogadiszu.
Odnalazła tam swoją siostrę u której przez jakiś czas mieszkała pomagając jej przy opiece nad dzieckiem i utrzymaniem domu. Później jednak między siostrami się nie układało, szukała więc dalej i odnalazła swoją ciotkę, jej również pomagała. Podczas pobytu w Mogadiszu poznała  bliżej część swojej rodziny. Jednak nie czuła się zbyt dobrze wśród swoich bliskich. Chciała od życia czegoś więcej.
Następnie pracowała jako pokojówka  u krewnych, po kilku latach, kiedy musieli się wyprowadzić Waris postanowiła pozostać w Londynie. Usamodzielnić się i poznać życie.
Na początku nie było łatwo, jednak za pomocą dobrych ludzi jakich spotkała na drodze udało jej się dojść do upragnionych celów.
Nie zawsze jednak było łatwo.


Nie chcę pisać zbyt dokładnie i zdradzać całej fabuły książki.
Zapraszam i zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję.

Książka wydana jest ciekawie. Okładka przedstawia scenę z filmu.

Film opowiada autentyczną historię bohaterki, jej życie, typowe zajęcia kiedy żyła na pustyni.
Jeżeli przeczytacie książkę to uważam,że film będzie wzbogaceniem lektury.

W postać Waris Dirie wcieliła się Liya Kebede.
Moim zdaniem przeczytanie tej książki przekazuje ciekawe i bardzo potrzebne nam mieszkańcom Europy ważne  informacje. Dzięki biografii poznajemy życie ludów żyjących na pustyni, opis życia i pracy modelek.
Przyznam szczerze,że pod pewnym względem ta lektura zmieniła mnie a raczej mój światopogląd.
Nigdy nie byłam za modelkami i ich pracą. Jednak wyżej wymieniona książka zmieniła moją świadomość. Od tej pory szanuję kobiety, które wybierają taką pracę. Wcale nie jest taka łatwa jak na pozór nam się wydaje ;).

 Kadry z filmu;
Odtwórczyni roli i Waris


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza


Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).