Dzień dziecka – ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem dnia jest upowszechnienie ideałów i celów dotyczących praw dziecka.
W Polsce, jak myślę wie każdy, dzień ten obchodzimy 1 czerwca. Od 1952 roku jest świętem stałym.
W Polsce, jak myślę wie każdy, dzień ten obchodzimy 1 czerwca. Od 1952 roku jest świętem stałym.
Myślę, że każdemu z nas i dzieciom ten dzień kojarzy się z zabawą, licznymi festynami, prezentami, spacerami, piknikami, nagrodami i dziecięcym szaleństwem. Dniem dzieci i rodziców. Dniem wesołości, śmiechu i licznych wygłupów. Jakie są Twoje wspomnienia z tym dniem?
Przez kilka lat jeździłam z moim tatą na festyny z okazji dnia dziecka, to był cały dzień szaleństw i zabaw. Razem z koleżanką lub koleżankami biegałyśmy od jednej atrakcji do drugiej, aż do ostatnich sił. Uwielbiałam wielkie dmuchane zjeżdżalnie, po których wspinałyśmy się na wyścigi i z radością zjeżdżałyśmy z góry. Czasem na siebie wpadając, a innym razem nie. Przyciągało mnie też Euro Bungee, godzinami mogłam skakać, robić przewroty i patrzeć z góry na świat. Skakałam ile sił w nogach. Oj, to była zabawa. Z tych ciekawszych atrakcji była jeszcze duża, łańcuchowa karuzela. To było takie odczucie, jakby latało się wysoko na niebie, pośród chmurek, albo jakby się było w takim małym samolociku jak Noddy (o, ile bajek mi się przypomina). Tak, to było coś wspaniałego, za cały rok można się było wybawić. Dużo było przygód, ale dobrze je powspominać.
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
~Janusz Korczak~
Pisarze piszący dla dzieci
Literatura dziecięca i młodzieżowa nie istniała od zawsze, kiedyś dzieci czytały to, co dorośli. W XVIII wieku, powoli zaczęła się kształtować. Polska literatura dziecięca zaczęła rozwijać się w XIX wieku. To nie znaczy, że książek dla dzieci nie było. Były to przekłady dzieł na język polski, np. opowiadania o Aladynie, Sindbadzie, Szeherezadzie, z czasem i Podróże Guliwera. I wiele, wiele innych tytułów. W Polsce działała dla dzieci Klementyna Hoffmanowa, tworzyła pismo dziecięce "Rozrywki dla dzieci", pisywała również do "Dziennika dla dzieci", napisała również książeczki dla dzieci i młodzieży. Dla dzieci pisał również Jan Brzechwa, napisał wiele wierszy, takich jak Leń, Kaczka Dziwaczka, Pchła szachrajka i znaną wielu trylogię o Panu Kleksie. Na jej podstawie powstał film. Mamy wielu znakomitych pisarzy literatury dziecięcej. Np. Edmund Niziurski, Krystyna Siesicka, Kornel Makuszyński, Seweryna Szmaglewska, Irena Jurgielewiczowa. Piękne pisał też wiersze ksiądz Jan Twardowski. Mamy naprawdę wielu pisarzy i pisarek literatury dziecięcej, kto jest waszym ulubieńcem?
"Pamiętasz ten moment, kiedy jako dziecko, w wieku koło siedmiu lat, malujesz obrazek i niebo to niebieski pasek u góry kartki? I wtedy przychodzi ten moment rozczarowania, kiedy nauczyciel mówi ci, że tak naprawdę niebo zajmuje cała wolną przestrzeń na rysunku. I to jest ta chwila, kiedy życie zaczyna być coraz bardziej skomplikowane i nieco nudniejsze, ponieważ zamalowywanie kartki na niebiesko jest raczej nużącym zajęciem".
Alan Rickman Hard Talk Intervie (2001)
Gdybyście mieli wypisać 5 swoich ulubionych tytułów, to jakie by znalazły się na liście?
W 2017 roku napisałam post, o pięciu książkach mojego dzieciństwa. klik Czy dziś, trzy lata później wymieniłabym te same, co w tym zestawieniu? Hmm... myślę, że cześć z nich na pewno.
Z perspektywy czasu dodałabym do tej listy:
Dziecięcym piórem księdza Jana Twardowskiego,
Oskara i panią Różę Erica-Emmanuela Schmitta,
Oskara i panią Różę Erica-Emmanuela Schmitta,
Pamiętnik nastolatki Beaty Andrzejczuk,
Małą księżniczkę Frances Hodgson Burnett,
Małego lorda Frances Hodgson Burnett.
Czy coś jeszcze, musiałabym się zastanowić.
Czy coś jeszcze, musiałabym się zastanowić.
Ktoś chciałby zobaczyć takie zestawienie?
"To dzieci są prawdziwymi obserwatorami tego świata".
~Mian Mian~
Nie ważne ile mamy lat, dla naszych rodziców zawsze będziemy dziećmi. Dlatego nam wszystkim chcę życzyć: dużo zdrowia, radości z życia, uśmiechu i dzielenia się nim z innymi. Odwagi i wiary w marzenia. Wewnętrznego dzieciaka by w każdym z nas był, w życiu trochę patrzenia przez różowe okulary potrzeba :). Wszystkiego dobrego!
Paulina_Possi
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, bardzo mnie motywują do działania. Warto pozostawić po sobie ślad :).